MTB

Horské kolo a závody na něm jsou relativně mladou záležitostí. Kořeny sahají do USA, kde bývá za otce horského kola uváděno hned několik jmen. Zřejmě první Celoodpružené horské kolo Scott název horské kolo (mountain bicycle) se objevuje roku 1966, kdy si D. Gwynn z Oregonu (USA) postavil terénní speciál. V každém případě u prvopočátků této dnes velmi atraktivní cyklistické disciplíny stojí jména Gary Fisher, Joe Breeze, Tom Ritchey, Charles Kelly a další průkopníci. Převládá názor, že s myšlenkou horského kola přišel na přelomu 70. a 80. let dvacátého století Gary Fisher v Před startem závodu v cross-country Kalifornii (USA). Gary Fisher je opravdu spoluzakladatelem první firmy, která horská kola vyráběla sériově, ale firmu s ním založili ještě Charles Kelly a Tom Ritchey. V posledních dvou desetiletích dvacátého století prožívá mountainbiking ohromný boom a stává se z něho masová zábava bez hranic.

Od kola silničního se kolo horské liší robustním a menším rámem, širokými Závody ve sjezdu pneumatikami pro lepší zvládání terénních nerovností a převody uzpůsobenými pro větší sklony. Většina dnešních horských kol disponuje navíc odpružením předního a nezanedbatelná část i zadního kola. Horská kola mají navíc poslední dobou řádově účinnější brzdy než jakékoliv jiné kategorie kol.

Základ závodní cyklistiky na horských kolech položil sjezd (downhill), který je dnes spíše menšinovou záležitostí. O něco později vznikla nová disciplína cross-country (závody na okruzích dlouhých 5 až 10 km). Závody na horském kole, Závody ve fourcrossu které jsou dnes velmi populární, se řadí zejména do kategorie tzv. maratónů, což je delší varianta cross-country - v mezinárodních pravidlech je definována mimo jiné tak, že vítěz potřebuje více než čtyři hodiny pro zdolání celé trasy. Z počátku byly obě tyto disciplíny v jakési vzájemné symbióze, postupně se však začaly stále více odlišovat jak charakterem závodních tratí, tak především konstrukcí závodních kol. V dnešní době se kromě již zmíněných dvou disciplín závodí také v disciplínách - fourcross, dualslalom, trial, freeride.

Nejvýznamnějšími mezinárodními závody MTB jsou mistrovství světa (MS) a mistrovství Evropy (ME), Světový pohár a některé další závody.


Kalendář MTB     Kalendář vybraných závodů v roce 2024


Union Cycliste Internationale Union Européenne de Cyclisme Český svaz cyklistiky

Nahoru