Turistické zájezdy


Korsika   Norsko

Korsika

Poznávat Korsiku jako průvodci turistické skupiny byla radost! Perla Středomoří, jak bývá tento ostrov patřící k Francii nazýván, má turistům skutečně co nabídnout. Úchvatné výhledy z útesů rozeklaného pobřeží, čisté moře, krásná korsická města často plná úzkých křivolakých uliček a domů nalepených na sebe. Bílé vápencové útesy Bonifácia na samém jihu ostrova, středověké uličky Sarténe, města proslulého krvavými vendetami, turistické Ajaccio s rodným domem Napoleona Bonaparte, vnitrozemní město Corte s hradem obklopené vysokými štíty hor, malebná vesnička Piana a přístav Porto, řecké Cargése, moderní Bastia se starým přístavem… Ani turistický program nebyl méně pestrý: výstup na maják Turghiu s úchvatnými výhledy z útesu Capu Rosso, tajemná soutěska Spelunca zařezávající se do hloubky až tisíc metrů, kaskády Anglais - turistika ke kaskádám potoka Agnone, "prodírání se" spletí rudých skal v oblasti Calanches, výstup na horské sedlo Bocca a Stazzona a k jezeru Lac de Nino s travnatými koberci a pasoucími se koňmi ve výšce 1743 m n.m. a na závěr soutěska řeky Tavignano rámovaná strmými skalami, místy erodovanými do zvláštních tvarů a barev. A k tomu všemu koupání v moři a výlet lodí na Krvavé ostrovy za doprovodu delfínů!

Přístav Bastia na severu Korsiky Capu Rosso - túra k majáku Turghiu
Soutěska Spelunca Bílé útesy u Bonifácia na jihu Korsiky
Kaskády Anglais Rudé skály v Calanches
Jezero Nino, 1743 m n.m. Vnitrozemní hrad ve městě Corte

Nahoru


Jižní Norsko

Člověk nemusí putovat až na samý konec Norska, aby poznal dramatičnost krajiny této země. Turisticky je Norsko lákavé i ve své jižní části - krásné hluboké fjordy zařízlé do pobřeží, dramatické útesy čnějící nad mořem, průzračná jezera, hory, dřevěné kostelíky, ... Jako průvodci turistické skupiny jsme zdolali např. horu Gausta, která ční do výše 1881 m n. m. a z níž je za pěkného počasí (které jsme bohužel neměli) vidět až 1/6 Norska, vystoupili jsme na známý Preikestolen, útes čnějící ve výšce 604 m nad 40 km dlouhým Lysefjordem, vyšplhali se k jednomu ze splazů 3. největšího norského ledovce Folgefonna, ledovci Buerbreen a absolvovali trek v severní části náhorní plošiny Hardangervidda. Z větších měst jsme navštívili Bergen s proslulým rybím trhem a Bryggenem - hanzovními domky z 18. stol., jež jsou dnes pod ochranu UNESCA a samozřejmě hlavní město Oslo, sídlo královského úřadu s mnoha památkami a sochařským parkem Gustava Vigelanda.

Legendární skalní útes Preikestolen neboli Kazatelna (v husté mlze) ční ve výšce 604 m nad 40 km dlouhým Lysefjordem Na vrcholu u ledovce Buerbreen, splazu třetího největšího norského ledovce Folgefonna Vodopád Rjukanfossen
Večerní slunce nad jezerem Kvitåvatn Hora Guasta 1881 m n. m.
Urputný výstup na vrchol Gausty Výhled z vrcholu Gaustatoppen (1881 m n. m.) do údolí k Rjukanu
Promočení vytrvalým deštěm na vrcholu Preikestolen Pohodovější trek přes severní část NP Hardangervidda a stejnojmennou náhorní plošinu ve výšce 1200 m n. m.
Turistika v Norsku je krásná především díky divoké přírodě Výstup k ledovci Buerbreen klade hodně překážek, při kterých lze vyzkoušet vlastní odvahu i pohyblivost
Jen žádné závratě! Ručkování na laně po kluzké skále

Nahoru