Plochá dráha v Evropě

Evropské finále bylo dlouhá léta posledním sítem kvalifikace do světového finále na krátké dráze. Poprvé se konalo v roce 1955 a sloužilo k určení nejlepších Filip Šitera (CZE) při závodu mistrovství Evropy juniorů do 19 let Evropanů do Wembley (plochodrážní stadión, který byl do roku 1960 šestnáctkrát dějištěm světového Ze závodu mistrovství Evropy dvojic finále). Postupem času přestalo evropské finále odpovídat svému názvu i poslání, protože v něm startovali i jezdci ze zámoří. V roce 1975 se konalo naposledy a FIM přijala jiný kvalifikační systém (kontinentální a interkontinentální finále). Obnoveno bylo až v roce 2001 pod hlavičkou evropské motocyklové federace UEM a jezdí se tříkolovým systémem.

Závod dvojic se dnes jezdí jako mistrovství Evropy. V letech 1970 až 1993 bylo Ze závodu mistrovství Evropy na travnaté dráze - v popředí Richard Wolff (CZE) mistrovství dvojic pořádáno pod patronací FIM a jezdilo se jako mistrovství světa.

Evropská motocyklová federace UEM začala také pořádat mistrovství Evropy jezdců Ze závodu mistrovství Evropy na ledě do 19ti let. První závod byl uspořádán v roce 1997 na polském plochodrážním stadiónu ve Wroclawi, ale až o rok později ve slovinském Kršku se jednalo o oficiální mistrovství Evropy. Od roku 2008 je pořádáno pro tuto věkovou kategorii také mistrovství Evropy družstev.

Rovněž plochá dráha na ledě má svůj evropský šampionát a dokonce juniorští závodníci mají možnost změřit své síly na ledové ploché dráze.

Také plochá dráha na travnaté dráze má své mistrovství Evropy.

Kalendář evropských plochodrážních závodů     Kalendář vybraných závodů v roce 2018


Výsledky evropských plochodrážních závodů     Výsledky vybraných závodů v roce 2017


Fédération Internationale de Motocyclisme Union Européenne de Motocyclisme Autoklub České republiky

Nahoru