Plochá dráha v Evropě

Evropské finále bylo dlouhá léta posledním sítem kvalifikace do světového finále na krátké dráze. Poprvé se konalo v roce 1955 a sloužilo k určení nejlepších Filip Šitera (CZE) při závodu mistrovství Evropy juniorů do 19 let (Foto: Pavel Fišer) Evropanů do Wembley (plochodrážní stadión, který byl do roku 1960 šestnáctkrát dějištěm světového Ze závodu mistrovství Evropy dvojic (Foto: Pavel Fišer) finále). Postupem času přestalo evropské finále odpovídat svému názvu i poslání, protože v něm startovali i jezdci ze zámoří. V roce 1975 se konalo naposledy a FIM přijala jiný kvalifikační systém (kontinentální a interkontinentální finále). Obnoveno bylo až v roce 2001 pod hlavičkou evropské motocyklové federace UEM a jezdí se tříkolovým systémem.

Závod dvojic se dnes jezdí jako mistrovství Evropy. V letech 1970 až 1993 bylo Ze závodu mistrovství Evropy na travnaté dráze - v popředí Richard Wolff (CZE) (Foto: Pavel Fišer) mistrovství dvojic pořádáno pod patronací FIM a jezdilo se jako mistrovství světa.

Evropská motocyklová federace UEM začala také pořádat mistrovství Evropy jezdců Ze závodu mistrovství Evropy na ledě (Foto: Pavel Fišer) do 19ti let. První závod byl uspořádán v roce 1997 na polském plochodrážním stadiónu ve Wroclawi, ale až o rok později ve slovinském Kršku se jednalo o oficiální mistrovství Evropy. Od roku 2008 je pořádáno pro tuto věkovou kategorii také mistrovství Evropy družstev.

Rovněž plochá dráha na ledě má svůj evropský šampionát a dokonce juniorští závodníci mají možnost změřit své síly na ledové ploché dráze.

Také plochá dráha na travnaté dráze má své mistrovství Evropy.

Kalendář evropských plochodrážních závodů     Kalendář vybraných závodů v roce 2024


Výsledky evropských plochodrážních závodů     Výsledky vybraných závodů v roce 2024


Fédération Internationale de Motocyclisme Union Européenne de Motocyclisme Autoklub České republiky

Nahoru