Lyžařské zájezdy


Itálie - alpské lyžování   Jizerské hory v Čechách   Jizerské hory v Polsku   Krkonoše   Rakousko - alpské lyžování

Itálie - alpské lyžování

"Do Itálie za sluníčkem!" Tak znělo motto lyžařské výpravy do italských Alp. Tentokráte jsme vyrazili na vlastní pěst. Cíl: Val di Sole (Slunečné údolí) - Passo Tonale a Ponte di Legno. Kromě výhledů na vrcholky zalité sluncem nabízí slunečné údolí 316 km parádně upravených sjezdovek. Naše dvě vybraná střediska disponovala sice "pouze" 62 km sjezdovek, lyžovat se však dalo ve výšce 860 - 2415 m n. m. + jako bonbónek též na ledovci Presena 3016 m n. m.

Lyžařské městečko Passo Tonale Adamello Ski
Lanovka z Passo Tonale na Presenu Ponte di Legno: sjezdovky lákají, jdeme na to!
Zasloužená sluneční lázeň Památník z ukrutných bojů pod ledovcem Presena za 1. sv. války

Nahoru


Jizerské hory v Čechách

Jizerské hory jsou pojmenovány podle řeky Jizery, která zde pramení. Nejvyšší horou tohoto nejseverněji položeného pohoří v České republice je hora Smrk (1124 m), o dva metry vyšší je v polské části Wysoka Kopa. CHKO Jizerské hory byla vyhlášena v roce 1967 a zaujímá plochu 350 km2. Pro Jizerské hory jsou charakteristická rašeliniště, z mnoha chráněných území vyniká Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Nikde jinde než v Jizerských horách není k nalezení takové množství udržovaných rozhleden, mezi nejnavštěvovanější patří Královka, Bramberk a Štěpánka.

Centrální část Jizerských hor má charakter náhorní plošiny. Ve výšce kolem 1000 m vznikl lyžařský areál, který skýtá 155 km upravovaných běžeckých tratí, od roku 1968 se zde každoročně pořádá dálkový běh na lyžích „Jizerská padesátka - Memoriál Expedice Peru 70“.

Jizerská magistrála
Pod sedlem Holubníku Čihadla pod sněhovou nadílkou
Mariánská Hora Šoupátková věž na Protržené přehradě
Kouzlo jizerskohorské zimy Čihadla

Nahoru


Jizerské hory v Polsku

Jizerské hory dělí státní hranice, kterou z velké části tvoří řeka Jizera. Větší část hor leží v Čechách, avšak nejvyšší vrchol Wysoka Kopa (1127 m) leží na polském Vysokém hřebeni. Ačkoliv polská část hor postrádá bučinami porostlé severní svahy či množství pomníčků, jsou zde přesto zajímavá místa, která si zasluhují pozornost.

V polské části Jizerských hor se nachází kromě 150 km turistických výletních tras také závodní tratě se světovou homologací FIS, biatlonová střelnice a trasy pro psí spřežení. Polské Jizerské hory jsou každoročním dějištěm největší masové běžecké lyžařské akce v Polsku, "Bieg Piastów" (Běh Piastů).

Lyžařské středisko Jakuszyce Na perfektně upravených tratích se často prohání nejen lyžaři, ale také psí spřežení Sklář na Orle
Rozcestník u chatky Górzystów Sina Droga
Liduprázdnou krajinou Kolem Zlotych Jam Zkouška výstroje do Laponska
Pěší polsko-český hraniční přechod Jizerka - Orle, lávka přes Jizeru Lyžařská hospoda ve sklářské osadě Orle

Nahoru


Krkonoše

Krkonoše se nacházejí na severovýchodě Čech podél státní hranice s Polskem a jsou nejvyššími horami střední Evropy severně od Alp s nejvyšší horou České Republiky - Sněžkou (1602 m) a s pramenem evropského veletoku Labe. K nejcennějším pokladům regionu patří jedinečná severská tundra na hřebenech hor (např. Úpské rašeliniště), vzácná flóra a fauna, ale také řada památek budního hospodaření a lidové architektury, jako například v Pasekách nad Jizerou, stejně jako několik historicky a urbanisticky zajímavých měst v podhůří, jako jsou Vrchlabí, Trutnov, Jilemnice, Hostinné, Kowary a další.

Krkonoše jsou doslova protkány sítí lyžařských tras (přes 550 km upravovaných stop). Páteřní devadesáti kilometrovou Krkonošskou lyžařskou cestu lze rozdělit do několika etap. Začíná v Harrachově a přes Ručičky, Krakonošovu snídani, Voseckou boudu, Zlaté návrší a Horní Mísečky vede až do Špindlerova Mlýna. Dálková lyžařská trasa pokračuje ze Špindlerova Mlýna přes Kopřivník, kolem Klínových bud a Dvorské boudy na Liščí horu odkud je jedinečný pohled na Sněžku. Dále můžeme pokračovat směrem k Tetřevím boudám, přes Hrnčířské Boudy, Lučiny a Javorské Boudy do Pece pod Sněžkou. Další kilometry pokračují z Pece pod Sněžkou přes velkoúpské Zadní, Střední a Přední Výsluní, dále do Spáleného Mlýna, osady Malá Úpa, Horních Albeřic, na Rýchorskou boudu až do Horního Maršova. Krkonošská lyžařská cesta končí v Žacléři, kam je možné sjet z Rýchor.

Panoramatická mapa Krkonoš

Hlídač na Dvoračkách Kotelní jámy
Paseky nad Jizerou Vysoké nad Jizerou, Šachty - místo kde v 50. letech stával skokanský můstek

Nahoru


Rakousko - alpské lyžování

Každý občas potřebujeme vidět věci z nadhledu. Není k tomu asi lepší příležitosti, než si vyrazit někam vysoko do hor, třeba do Rakouska. My jsme se vydali za lyžařskými zážitky výjimečně v roli klientů nikoliv průvodců jedné cestovní kanceláře do Salcburského sportovního světa Ski Amadé, který nabízí úžasné lyžování ve výšce 650 - 2200 m n. m. a s 276 lanovkami a 865 sjezdovkami je nejrozsáhlejší rakouskou lyžařskou oblastí Salcburska. Lyžovali jsme v lyžařských oblastech Wagrain, Hochönigs Winterreich s kulisou 2941 m vysokého Hochkönigu a ve známém Schladmingu s kulisou Dachsteinu 3004 m n. m. Výhledy byly parádní, sněhové podmínky výborné, lednové sjezdovky liduprázdné a počasí slunečné. Víc už si snad ani nelze přát...

Flachau, jedno ze středisek Amadé, spojené s lyžařskou osobností Hermanna Mayera Ráno na prázdných sjezdovkách lyžařského střediska Wagrain
Sjezdovka s časomírou ve Wagrainu S překrásnou kulisou po černé sjezdovce ve Wagrainu
Perfektně upravené sjezdovky a lanovky bez front -  lednová pohádka ve Wagrainu Úžasné sjezdy i výhledy - Wagrain
Za hradbou hor se skrývá Hochkönig 2941 m n. m. Aberg-Langeck 2000 m n. m.: na konci lyžařského putování zimní říší Hochkönigu - v dáli Großglockner 3798 m n. m.
Kochání se výhledy na lanovce Lyžařská pohádka
V lyžařské oblasti Schladming - Dachstein Tauern

Nahoru