Historie lyžování

Lyžování je zimní sport spočívající v pohybu člověka vlastní silou po sněhu pomocí lyží, Historické dřevěné lyže s vázáním páru dlouhých úzkých desek (původně dřevěných, dnes častěji z kompozitních materiálů) připojených k botám pomocí lyžařského vázání. Jako alternativa k lyžím se dnes používá také snowboard, jediná širší deska, ke které jsou připevněny obě nohy. Lyžování původně sloužilo k dopravě, v průběhu 20. století se postupně stalo zejména sportovní a rekreační aktivitou. Lyžování je mnoha odvětvími zastoupeno na zimních olympijských hrách.

Lyžování se vyvinulo z různých forem pohybu po sněhu, zejména ze sněžnic. Sondre Norheim Dnešní pojetí má počátky v 19. století, kdy je Norovi Sondre Norheimovi (někdy nazývanému otcem moderního lyžování) přisuzován vynález vázání, které lyžaři umožňovalo při sjezdu zatáčet. Tento styl a příslušný typ vázání, ve kterém je k lyži připevněna pouze špička nohy, se označuje jako telemarkové, Jiří Raška podle norského kraje Telemark, kde Norheim žil. Sjezdové lyžování je mladší a na rozdíl od běhu (chůze) na lyžích vzniklo jako druh zimní zábavy. Jedním ze zakladatelů sjezdového lyžování byl Čechorakušan Matyáš Žďárský, který vynalezl upravený typ vázání, u kterého je lyže vázána k botě pevněji, což umožňuje snadnější zatáčení. Starší jsou i skoky na lyžích, naopak nejmladší jsou různé disciplíny akrobatického lyžování. Roku 1924 vznikla Mezinárodní lyžařská federace (FIS), v roce 1936 se sjezdové lyžování poprvé objevilo v programu olympijských her. V roce 1967 vznikl každoroční Světový pohár v alpském lyžování.

Základními dvěma odvětvími lyžování jsou alpské lyžování (zastarale sjezdové), Střelba vstoje při biatlonu při kterém lyžaři sjíždějí (zpravidla poměrně prudký) kopec mezi brankami, a na severské lyžování (dříve klasické), zahrnující kromě běhu na lyžích také skoky na lyžích a severskou kombinaci, která zahrnuje běh a skoky. Obě odvětví jsou pěstována nejen jako sportovní disciplíny, ale také v rámci turistiky. Moderním a nejmladším lyžařským odvětvím je akrobatické lyžování, při kterém lyžaři na lyžích předvádějí akrobatické prvky jako salta nebo jízdu přes umělé překážky, atd. Samostatně organizovaným odvětvím, které kombinuje běh na lyžích se sportovní střelbou, je biatlon.

Lyžařská turistika

Lyžařská turistika představuje druh turistiky v zimě, Lyžařská turistika ve finském Laponsku který využívá pro pohyb v zasněžené krajině lyže. Hlavními formami lyžařské turistiky jsou vyjížďky, výlety, několikadenní túry, zápočtové cesty různých druhů obtížnosti (je dána počtem kilometrů, dní a převýšením). Výkonnostní formou lyžařské turistiky je plnění podmínek výkonnostních odznaků při organizovaných akcích.

"Seznej prostředek, jenž tvoje putování zasněženými kraji usnadní, zesílí tělo, potěší duši, poznej pravý sport lyžecký. Nauč se nejprve všem základům lyžecké jízdy na zasněžených plochách, v rovině a na zcela mírných svazích, pak podnikej malé, snadné výpravy, později odvaž se i k větším v terénech nesnadných. Tak poznáš vše krásné, co lyžecký sport poskytuje." arch. Karel Vávra, Vídeň 1909


Nahoru